اخبار و مقالاتمقالات

دلیل فروپاشی ساختمان پلاسکو به بیانی ساده

بوسیله بهمن ۵, ۱۳۹۵ بدون نظر

اولین سوالی که بعد از دیدن فیلم حادثه پلاسکو پیش آمد، این بود که با توجه به اینکه طبقه بالایی آتش گرفته بوده، چرا ساختمان از طبقه پایینی فرو می ریزد؟

هرچندکه باید این مسأله را در نظر داشت که ساختمان پلاسکو از نظر قدمت ساخت و امنیت جانی اصلا وضعیت خوبی نداشته است.

یک طبقه از بالا (یا حتی قسمتی از یک طبقه) روی طبقه زیر خودش فرو می ریزد.

طبقه زیرین برای بار این طبقه که الان روی آن افتاده برنامه ریزی نشده بوده؛ پس احتمالا تعدادی از المانهای اصلی خود مثل تیرها را از دست می دهد؛ با تکرار این اتفاق ستونها دیگربه هم متصل نیستند.

و حالا همه چیز آماده هست تا یک ستون از چرخه باربری خارج شود؛ به محض اینکه یک ستون را از دست بدهیم، باید بقیه ستونها بار آن یک ستون را به دوش بکشند،که مطمئنا در چنین سازه ای ستون ها این توانایی را ندارند؛ حال ستون بعدی را نیز در حوالی همان ستون از دست می دهیم و به همین ترتیب این روند خرابی پیش رونده ادامه پیدا می کند تا کل سازه فرو ریزد.

به عبارتی، وقتی حرف از دست دادن ستون به میان می آید، سازه از پایین متلاشی می شود ولی در هر صورت همچنان اولین خرابی در جایی از طبقات بالایی اتفاق افتاده است.

حال ویدئو را یک بار دیگر ببینید، ابتدا یک خرابی کوچک در گوشه ای می بینید و بعد متوجه از دست دادن تیرها می شوید و بعد می بینید که یک ستون به طور کامل از سازه جدا می شود. حال کم کم بقیه ستون ها را نیز از دست می دهیم که این مرحله آخر دیگر در گرد و  خاک دیده نمی شود .

حال به تمام موارد بالا بحران ناشی از حرارت را هم اضافه کنید که فولاد در حرارت آتش سوزی های عادی تا ۸۰ درصد از مقاومت خود را از دست می دهد و به همین دلیل مدت زمان بسیار کمتری را دوام می آورد؛ اگر سازه بتنی بود بعد از شروع آتش ، آتش نشان ها فرصت خیلی بیشتری داشتند تا آتش را خاموش کنند و به این سرعت سازه فرو نمی ریخت.